XS618B1PBM12 Osiprox OsiSense XS Fixed Cylindrical Long Case Proximity Sensor, Inductive, PNP Output, 1NC Contact, 10 to 58/12 to 48 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS618B1PBM12
- UPC:
- 785901872238
- Item #:
- 292885
XS618B1PBM12 Osiprox OsiSense XS Fixed Cylindrical Long Case Proximity Sensor, Inductive, PNP Output, 1NC Contact, 10 to 58/12 to 48 V DC
- MFR #:
- XS618B1PBM12
- UPC:
- 785901872238
- Item #:
- 292885
This XS cylindrical (M18 thread) inductive proximity sensor has a PPS sensing face and a nickel plated brass case. It has a supply voltage of 12V to 48V DC. This general purpose threaded cylindrical inductive proximity sensor is flush mountable and has an increased sensing range. It is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its outer thread and twin nuts. Corrosion-resistant and non-magnetic nickel plated brass provides magnetic shielding to the sensor, better accuracy and immunity to magnetic disturbance. It has 4 LED viewports for easy sensor status viewing, setup and troubleshooting. IP65, IP67 and IP69K protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25C) and hot environments (+70C). It has a standard M12 connector, compatible with all existing market sensor cabling. It is CSA, UL certified.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS618B1PBM12 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Application | Mobile equipment |
| Connector | Male connector M12, 4 pins |
| Control Output | DC 3-WIRE (PNP) - 1 N.C. |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | Output state 1 LED yellow) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | > 0.16...0.31 in (> 4...8 mm) |
| Sensor | 74 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | METAL |
| Standard | IP67 conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 12...48 V DC reverse polarity protection |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=869836&lang=en-us |
| UPC | 785901872238 |
| GTIN | 03389110146585 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Cylindrical M18 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT, CORROSION RESISTANT AND SUBMERSIBLE (INDOOR/OUTDOOR) |
| Operating Temperature | -25-70 A Degrees C |