L-7-50MH-9-C Catamount Integrated Mounting Hole Cable Tie, 7 in L x 0.18 in W x 0.053 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-7-50MH-9-C
- UPC:
- 728494916804
- Item #:
- 29233
L-7-50MH-9-C Catamount Integrated Mounting Hole Cable Tie, 7 in L x 0.18 in W x 0.053 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR #:
- L-7-50MH-9-C
- UPC:
- 728494916804
- Item #:
- 29233
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-7-50MH-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494916804 |
| GTIN | 00728494916804 |
| Item Type | Intergrated Mounting Hole |
| Length | 8.1 in , 205.70 mm |
| Width | 0.18 in , 4.6 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 220 newtons |
| Thickness | 0.053 in , 1.35 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06232|3M 6232|3M 6256|3M CT8NT50S-C|ABBInstall 13442|ABBInstall L750MH9|ABBInstall L-7-50MH-9-C|ABBInstall TY35M|ABBInstall TY535M|All-States RTM675 |