L-11-50MH-9-C Catamount Integrated Mounting Hole Cable Tie, 11-5/8 in L x 0.18 in W x 0.053 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-11-50MH-9-C
- UPC:
- 728494910802
- Item #:
- 29160
L-11-50MH-9-C Catamount Integrated Mounting Hole Cable Tie, 11-5/8 in L x 0.18 in W x 0.053 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR #:
- L-11-50MH-9-C
- UPC:
- 728494910802
- Item #:
- 29160
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-11-50MH-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494910802 |
| GTIN | 00728494910802 |
| Item Type | Intergrated Mounting Hole |
| Length | 12.1 in , 309 mm |
| Width | 0.19 in , 4.8 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall L11-50MH-9-C|Avery 10350|Catamount L-11-50MH-9-C|Ideal IT3SMH-C|Ilsco 93350|Morris 20317|Nsi 1150MH|Panduit PLC3S-S10-C|Qualtek 18-S305N-C|Selecta TIE11TB |