L-5-30-0-M Catamount 30 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 5.8 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-5-30-0-M
- UPC:
- 728494915500
- Item #:
- 281454
L-5-30-0-M Catamount 30 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 5.8 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-5-30-0-M
- UPC:
- 728494915500
- Item #:
- 281454
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-5-30-0-M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494915500 |
| GTIN | 00728494915500 |
| Item Type | Intermediate |
| Length | 5.8 in , 147 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 30 pounds , 134 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.27 mm |
| Cross Reference Products | 3M CT6BK40-M|ABBInstall L-5-30-0-M|Catamount L-5-30-0-M|Qualtek 17-I140B-M|ThomasBett L-5-30-0-M |