TY28MFR Ty-Rap TYMFR Flame-Retardant Cable Tie, 14.2 in L x 0.18 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, White
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY28MFR
- UPC:
- 786210899459
- Item #:
- 281391
TY28MFR Ty-Rap TYMFR Flame-Retardant Cable Tie, 14.2 in L x 0.18 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, White
- MFR #:
- TY28MFR
- UPC:
- 786210899459
- Item #:
- 281391
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY28MFR |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | Hungary |
| Made in USA | No |
| Color | White |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210899459 |
| GTIN | 00786210899459 |
| Item Type | Flame Retardant |
| Length | 14.2 in , 361 mm |
| Width | 0.18 in , 4.6 mm |
| Tensile Strength | 40 pounds , 178 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |