371LED-120A Commander Rotating Warning Light, 120 V AC, LED Lamp, 9.12 in Dia, Screw Mount, Amber, cUL Listed
- MFR:
- Federal Signal
- MFR #:
- 371LED-120A
- UPC:
- 782979229384
- Item #:
- 279797
371LED-120A Commander Rotating Warning Light, 120 V AC, LED Lamp, 9.12 in Dia, Screw Mount, Amber, cUL Listed
- MFR #:
- 371LED-120A
- UPC:
- 782979229384
- Item #:
- 279797
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 371LED-120A |
| Manufacturer | Federal Signal |
| Brand | Federal Signal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Amperage Rating | 320 |
| Application | Indoor/Outdoor |
| Color | Amber |
| Material | Polycarbonate Dome |
| Mounting | Surface |
| NEMA Rating | 4X |
| Shape | Cylindrical |
| Special Features | 50,000 Hour LED Light Source |
| Standard | UL Listed/cUL Listed |
| UPC | 782979229384 |
| GTIN | 00782979229384 |
| Item Type | Rotating LED Warning Light |
| Size | 11.38 H x 9.12 W X 9.12 D |
| Environmental Conditions | -31 to 104 DEG F |
| Voltage Rating | 120VAC 50-60Hz |