Keyless Compact Fluorescent Luminaire; 13 Watt, 120 Volt, White
- MFR:
- Allied Moulded Products
- MFR #:
- LH-CFL1
- UPC:
- 085339870050
- Item #:
- 278664
Keyless Compact Fluorescent Luminaire; 13 Watt, 120 Volt, White
- MFR #:
- LH-CFL1
- UPC:
- 085339870050
- Item #:
- 278664
13 Watt-GU24 10,000 HR keyless compact fluorescent light fixture with lens - polycarbonate lens with spring loaded snap tab assembly, wire leads, base sized to fit over 3.5 and 4 electric outlet boxes, mounting screws and wire nuts included - Compact fluorescent luminaires for use in attics, basements, closets and garages where on/off switch exists - Keyless - 120 VAC, .22 Amp rating - Size: W=5.06, H=3.04 - Mounts on standard 3 1/2 and 4 electric outlet boxes
| Catalog Number | LH-CFL1 |
| Manufacturer | Allied Moulded Products |
| Brand | Allied Moulded Products |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Compact fluorescent luminaires for use in attics, basements, closets and garages where on/off switch exists |
| Color | white |
| Finish | matte molded |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Lamp Type | 13 Watt GU24 - low profile |
| Light Technology | Fluorescent |
| Material | polycarbonate |
| Mounting | Screw |
| Special Features | Energy Star listed luminaire, polycarbonate lens with spring loaded snap tab assembly, wire leads, base sized to fit over 3.5" and 4" electric outlet boxes, mounting screws and wire nuts included |
| Standard | UL 1598 |
| UPC | 085339870050 |
| GTIN | 00085339870050 |
| Item Type | 13 Watt-GU24 10,000 HR keyless compact fluorescent light fixture with lens |
| Width | 5.06" dia. |
| Height | 3.04" |
| Voltage Rating | 120 |
| Wattage | 13 Watts |
| Power Factor | > .50 |