L-36-175-0-L Catamount 1-Piece Extra Heavy Duty Cable Tie, 36.376 in L x 0.345 in W x 0.085 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-36-175-0-L
- UPC:
- 728494105581
- Item #:
- 277093
L-36-175-0-L Catamount 1-Piece Extra Heavy Duty Cable Tie, 36.376 in L x 0.345 in W x 0.085 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-36-175-0-L
- UPC:
- 728494105581
- Item #:
- 277093
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-36-175-0-L |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494105581 |
| GTIN | 00728494105581 |
| Item Type | Extra Heavy Duty |
| Length | 36.376 in , 923.37 mm |
| Width | 0.345 in , 8.76 mm |
| Tensile Strength | 175 pounds , 778 newtons |
| Thickness | 0.085 in , 2.15 mm |
| Cross Reference Products | 3M 53185|3M CT36BK175-L|ABBInstall L-34-175-0-C|ABBInstall L-34-175-0-L|ABBInstall L-36-175-0-L|Burndy CT1751100Q0|Catamount L-36-175-0-L|Gardner 46-336UVB|GCWaldom CT-175-37BLK-C|Greaves B36175 |