H100CAP T&B Capoff With Thermoplastic Insulated Throat, 1 in, For Use With Rigid/IMC Conduits, Zinc
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- H100CAP
- UPC:
- 786210044781
- Item #:
- 27706
H100CAP T&B Capoff With Thermoplastic Insulated Throat, 1 in, For Use With Rigid/IMC Conduits, Zinc
- MFR #:
- H100CAP
- UPC:
- 786210044781
- Item #:
- 27706
Manuals & Documentation
| Catalog Number | H100CAP |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | T&B IND FITTING |
| Country of Origin | Canada |
| Made in USA | No |
| Application | For Use with Rigid/IMC Conduit |
| Material | Zinc |
| Special Features | Insulating Throat with a Thermoplastic Temperature Rating of 105 Degrees Celsius |
| Standard | UL E23018, CSA |
| UPC | 786210044781 |
| GTIN | 00786210044781 |
| Item Type | Hubs & Accessories |
| Length | 1-11/16 in |
| Outside Diameter | 2 in |
| Trade Size | 1 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall H100CAP|Crouse STC3|ThomasBett H100CAP |