Discontinued
L-5-50-0-C Catamount 50 Series 1-Piece Standard Cable Tie, 5.235 in L x 0.186 in W x 0.053 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-5-50-0-C
- UPC:
- 728494933337
- Item #:
- 270260
Discontinued
L-5-50-0-C Catamount 50 Series 1-Piece Standard Cable Tie, 5.235 in L x 0.186 in W x 0.053 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-5-50-0-C
- UPC:
- 728494933337
- Item #:
- 270260
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-5-50-0-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494933337 |
| GTIN | 00728494933337 |
| Item Type | General Purpose |
| Length | 5.235 in , 132.97 mm |
| Width | 0.186 in , 4.73 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 220 newtons |
| Thickness | 0.053 in , 1.35 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall L-5-50-0-C|Brady 91165|Catamount L-5-50-0-C|EMEX B5-160|Hilpress 6115|KSS CV-160LW|Panduit PLT1.5S-C0|Qualtek 17-S160B-C|SapiSelco SEL.3.221|ThomasBett L-5-50-0-C |