XUK8AKSNM12 OsiSense 5-Wire Compact Proximity Photoelectric Sensor, 1 m, Infrared Sensing Beam, <2 ms Response, NPN/PNP 1NO-1NC Output
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XUK8AKSNM12
- UPC:
- 785901529019
- Item #:
- 268176
XUK8AKSNM12 OsiSense 5-Wire Compact Proximity Photoelectric Sensor, 1 m, Infrared Sensing Beam, <2 ms Response, NPN/PNP 1NO-1NC Output
- MFR #:
- XUK8AKSNM12
- UPC:
- 785901529019
- Item #:
- 268176
This photo-electric sensor is part of the XU range, general purpose with an infrared transmission. It is a diffuse system sensor, with adjustable background suppression, long sensing distance with high accuracy. Mechanical display of setting. DC supply. Solid-state output. 3-wire, PNP or NPN programmable, NO or NC programmable function. This sensor features an M12 male connector, 4-pin. The connector can be set at 2 positions.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XUK8AKSNM12 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Enclosure | IP65 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529,PC |
| Operating Cycles | <= 250 Hz |
| Output | PNP or NPN;1 NO or 1 NC programmable;Discrete;Solid state |
| Sensing Range | 1-1 M DIFFUSE WITH BACKGROUND SUPPRESSION,> 0.98...3.28 FT (> 0.3...1 M) |
| Special Features | 1 LED yellow)output state;1 LED green)supply |
| Standard | CE-ECOLAB,IP65 DOUBLE INSULATION IEC 60529 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=873796&lang=en-us |
| UPC | 785901529019 |
| GTIN | 03389110057782 |
| Item Type | General purpose single mode;Diffuse with background suppression;Compact 50 x 50;Photo-electric sensor |
| Size | 1.97 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR) |
| Operating Temperature | -20-60 A Degrees C |
| Voltage Rating | 12...24 V DC reverse polarity protection |