XS618B1MAL5 OsiSense XS Fixed Cylindrical Long Case Proximity Sensor, Inductive, Discrete Output, 1NO Contact, 20 to 264 V AC/24 to 240 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS618B1MAL5
- UPC:
- 785901446026
- Item #:
- 267982
XS618B1MAL5 OsiSense XS Fixed Cylindrical Long Case Proximity Sensor, Inductive, Discrete Output, 1NO Contact, 20 to 264 V AC/24 to 240 V DC
- MFR #:
- XS618B1MAL5
- UPC:
- 785901446026
- Item #:
- 267982
The XS range is an offer of inductive proximity sensors for the detection, without physical contact, of metal objects. The advantages of inductive detection are numerous, no physical contact with the object to be detected. Thus avoiding wear and enabling detection of fragile or freshly painted objects. High operating rates. Fast response. Excellent resistance to industrial environments (robust products, fully encapsulated in resin). This product is a cylindrical, long case, flush mountable sensor. Diameter 18mm, threaded M18 x 1. It features a nickel plated brass case and a 5m long PvR cable. It has a sensing distance of 8mm. Two-wire, AC or DC supply, 24V to 240V, NO function.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS618B1MAL5 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connector | Cable |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | Output state 1 LED yellow) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | > 0.16...0.31 in (> 4...8 mm) |
| Sensor | 62 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | METAL |
| Standard | IP68 double insulation conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=869756&lang=en-us |
| UPC | 785901446026 |
| GTIN | 03389110133677 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Cylindrical M18 |
| Operating Temperature | -25-70 A Degrees C |
| Cross Reference Products | Balluff BES516420E4L5|GEIndust CR215DB18SA4JE|GEIndust CR215DB18SA4JF|Grainger 2CW36|IFM IGA2008ABOA/V4A6M|IFM IGA2008ARKG/UP|Omron E2EX3D1M1|Omron TLX5MB2GL|Rockwell 872CA5N18A5|Schneider XS1M18MA230L1 |