NSYCVF38M24DPF ClimaSys Self-Extinguishing Forced Ventilation Fan, 24 V DC, 0.18 A, 3.6 W Power Rating, 38 cu-m/hr Air Flow, IP54 Enclosure
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- NSYCVF38M24DPF
- Item #:
- 267554
NSYCVF38M24DPF ClimaSys Self-Extinguishing Forced Ventilation Fan, 24 V DC, 0.18 A, 3.6 W Power Rating, 38 cu-m/hr Air Flow, IP54 Enclosure
- MFR #:
- NSYCVF38M24DPF
- Item #:
- 267554
ClimaSys CV Axial motor ventilator. 24V DC 50Hz or 60Hz. 3.6W 50 Hz. Free flow rate with standard filter of 58 m3/h at 50 Hz. 137 x 117 x 49 mm. Cut-out dimensions of 92 x 92 mm. Outlet grille injected thermoplastic (ASA PC), Grey RAL 7035. Connections terminals by cable. 2 protective grille on the front and rear surfaces. Protection IP54.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | NSYCVF38M24DPF |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Unknown |
| Made in USA | No |
| Consist of | 1 axial motor;2 protective grille on the front and rear surfaces;1 filter front of axial motor;1 outlet grille front;1 cut-out template |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Material | Outlet grille injected thermoplastic (ASA PC) |
| Special Features | Cable |
| Standard | IP54 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178361&lang=en-us |
| GTIN | 03606480151187 |
| Item Type | Fan |
| Width | External: 117 mm |
| Height | External: 137 mm |
| Depth | External : 49 mm |