AC2M05-BK High Speed HDMI Cable With Ethernet, 5 m L, Male x Male Connector, 28 AWG 7 Stranded Copper Conductor, PVC Jacket
- MFR:
- Legrand-On-Q
- MFR #:
- AC2M05BK
- UPC:
- 804428067177
- Item #:
- 265300
AC2M05-BK High Speed HDMI Cable With Ethernet, 5 m L, Male x Male Connector, 28 AWG 7 Stranded Copper Conductor, PVC Jacket
- MFR #:
- AC2M05BK
- UPC:
- 804428067177
- Item #:
- 265300
| Catalog Number | AC2M05BK |
| Manufacturer | Legrand-On-Q |
| Brand | Legrand-On-Q |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Residential |
| Armour | PVC Jacket, Aluminum Stranded Braid |
| Braid | Aluminum Wire Stranded |
| Color | Black |
| Connector | 24k gold-plated HDMI Type A |
| Construction | 7 Strands 28 AWG Copper Wire |
| Data Transfer Rate | 10.2 Gbps |
| Number of Pins | 19 |
| Special Features | 5 Meter HDMI cable w/Ethernet (16.4ft). Connects two HDMI capable devices. Delivers uncompressed 1080p high definition video and 7.1 digital surround sound audio. Supports all 3D TV transmission standards. Audio Return Channel (ARC) and HDMI Ethernet Chan |
| UPC | 804428067177 |
| GTIN | 00804428067177 |
| Item Type | HDMI Cable |
| Length | 5 m |
| Weight | .695 lb |
| Outside Diameter | 7.3 mm |