TY242M Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 8.2 in L x 0.142 in W x 0.041 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY242M
- UPC:
- 786210830711
- Item #:
- 264137
TY242M Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 8.2 in L x 0.142 in W x 0.041 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- TY242M
- UPC:
- 786210830711
- Item #:
- 264137
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY242M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210830711 |
| GTIN | 00786210830711 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 8.2 in , 208 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 40 pounds , 178 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1.0 mm |
| Cross Reference Products | 3M 53174|3M 53225|ABBInstall 13-2412|ABBInstall L-8-40-9-M|ABBInstall TY242M|Avery 8377|Burndy CT40200C|Catamount L-8-40-9-M|GCWaldom CT40-8NAT-C|GCWaldom CT40-8NAT-M |