L-6-18-9-C Catamount 1-Piece Miniature Cable Tie, 6.38 in L x 0.1 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-6-18-9-C
- UPC:
- 728494933672
- Item #:
- 260750
L-6-18-9-C Catamount 1-Piece Miniature Cable Tie, 6.38 in L x 0.1 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR #:
- L-6-18-9-C
- UPC:
- 728494933672
- Item #:
- 260750
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-6-18-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494933672 |
| GTIN | 00728494933672 |
| Item Type | Miniature |
| Length | 6.38 in , 162 mm |
| Width | 0.1 in , 2.54 mm |
| Tensile Strength | 18 pounds , 80 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.2 mm |