E985G Carlon Type LR Conduit Body, 1-1/4 in Hub, 32 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E985G
- UPC:
- 034481065449
- Item #:
- 257718
E985G Carlon Type LR Conduit Body, 1-1/4 in Hub, 32 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E985G
- UPC:
- 034481065449
- Item #:
- 257718
Manuals & Documentation
| Catalog Number | E985G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 1-1/4 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481065449 |
| GTIN | 00034481065449 |
| Item Type | Type LR Conduit Body |
| Length | 7-31/32 in |
| Width | 2-3/4 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall E985G|AlliedTube 59223|Cantex 5133653|Cantex 5133653G|Certaineed 59223|Crouse LR125NM|Ipex 78167|JMEagle 61370125|Madison PLRLA-125|MultiFit 78167 |