APWR1 Sure-Lites All-Pro Long Lasting Universal Emergency Exit Sign Lamp, LED Lamp, 3.6 V DC, EXIT Legend
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- APWR1
- UPC:
- 080083608560
- Item #:
- 242227
APWR1 Sure-Lites All-Pro Long Lasting Universal Emergency Exit Sign Lamp, LED Lamp, 3.6 V DC, EXIT Legend
- MFR #:
- APWR1
- UPC:
- 080083608560
- Item #:
- 242227
Manuals & Documentation
| Catalog Number | APWR1 |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | All-Pro Emergency |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Lighting |
| Lamp Type | LED |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Ceiling |
| Special Features | 3.6V, .78W DC long lasting LED heads |
| Standard | NFPA 101 Compliant;Wet Locations Listed;40 Degree C Ambient Temperature Rating;OSHA Compliant;UL Listed |
| UPC | 080083608560 |
| GTIN | 00080083608560 |
| Item Type | LED Exit and Emergency |
| Size | 2.5 IN Length 5.0 IN Width 5.0 IN Height |
| Voltage Rating | 3.6V DC |
| Wattage | 0.78W |