HLR-2A In-Line Fast Acting Non-Rejecting Fuse Holder, 300 V, 15 A, 18 AWG Wire
- MFR:
- Eaton Bussmann
- MFR #:
- HLR-2A
- UPC:
- 051712567466
- Item #:
- 241052
HLR-2A In-Line Fast Acting Non-Rejecting Fuse Holder, 300 V, 15 A, 18 AWG Wire
- MFR #:
- HLR-2A
- UPC:
- 051712567466
- Item #:
- 241052
Manuals & Documentation
| Catalog Number | HLR-2A |
| Manufacturer | Eaton Bussmann |
| Brand | Cooper Bussmann North America Elect |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Stationary Mach Equip In Factory - Robotics |
| Connection | 18 AWG (solid copper) 6 in black insulated line/load side wire |
| Mounting | Panel Mount |
| Special Features | For Use With In-Line Non-Rejecting GLR Fuse |
| Standard | RoHS Compliant,Contact factory |
| UPC | 051712567466 |
| GTIN | 00051712567466 |
| Item Type | Non Rejecting |
| Weight UOM | Pounds |
| Size | 0.850 In Diameter X 2.250 In Length |
| Voltage Rating | 300 V |