L-4-18-0-C Catamount Miniature Cable Tie, 4.1 in L x 0.1 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-4-18-0-C
- UPC:
- 728494914404
- Item #:
- 239142
L-4-18-0-C Catamount Miniature Cable Tie, 4.1 in L x 0.1 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR #:
- L-4-18-0-C
- UPC:
- 728494914404
- Item #:
- 239142
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-4-18-0-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494914404 |
| GTIN | 00728494914404 |
| Item Type | Miniature |
| Length | 4.1 in , 104 mm |
| Width | 0.1 in , 2.4 mm |
| Tensile Strength | 18 pounds , 80 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1.1 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06200|3M 6200|3M 6270|3M CT4BK18-C|ABBInstall 13-260|ABBInstall L4180|ABBInstall L-4-18-0-C|ABBInstall L-4-18-9-C|ABBInstall L-4-18-9-M|ABBInstall TY23MX |