DMM-B-11A Fast Acting Fuse, 11 A, 1000 V AC/DC, 10 kA Interrupt, Cartridge Body
- MFR:
- Eaton Bussmann
- MFR #:
- DMM-B-11A
- UPC:
- 051712618427
- Item #:
- 238977
DMM-B-11A Fast Acting Fuse, 11 A, 1000 V AC/DC, 10 kA Interrupt, Cartridge Body
- MFR #:
- DMM-B-11A
- UPC:
- 051712618427
- Item #:
- 238977
Manuals & Documentation
| Catalog Number | DMM-B-11A |
| Manufacturer | Eaton Bussmann |
| Brand | Eaton Bussmann Series |
| Country of Origin | Multiple |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 0.458333333333333 |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security Systems |
| Connection | Ferrule |
| Interrupt Rating | 20 kA |
| Material | Melamine Tube |
| Special Features | Nickel Plated Brass Endcap |
| Standard | CE Marked,RoHS Compliant |
| UPC | 051712618427 |
| GTIN | 00051712618427 |
| Item Type | Fuse |
| Length | 0.46 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.46 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 1.5 |
| Height UOM | Inch |
| Weight | 0.19 |
| Weight UOM | Pounds |
| Diameter | 10 mm |
| Size | 10.00 mm Diameter X 38.10 mm Length |
| Voltage Rating | 1000 V |