ZBRA1 Harmony AC/DC Omni directional Relay Antenna, For Use With Harmony XB5R, XB4R 22 mm Control Unit, 24 to 240 V AC, 24 V DC, 3 MW, Polycarbonate Glass
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- ZBRA1
- Item #:
- 237697
ZBRA1 Harmony AC/DC Omni directional Relay Antenna, For Use With Harmony XB5R, XB4R 22 mm Control Unit, 24 to 240 V AC, 24 V DC, 3 MW, Polycarbonate Glass
- MFR #:
- ZBRA1
- Item #:
- 237697
This relay antenna is part of the range Harmony XB5R plastic and XB4R metal wireless and batteryless pushbuttons. Installed between transmitter and receiver it is used to increase the range and/or get round obstacles. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP65. It makes it ideal for operation in harsh environments.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | ZBRA1 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | Schneider Electric |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Application | Wireless Schneider Electric ecosystem devices |
| Connection | 2 conductors cable 0.34-0.34 mm² - flexible - 5 m conforming to IEC 60947-1 |
| Material | Polycarbonate;Self-extinguishing plastic |
| Special Features | Zigbee green power 2.4 GHz IEEE 802.15.4 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=150048468&lang=en-us |
| GTIN | 03606480334689 |
| Item Type | Wireless and batteryless range |
| Voltage Rating | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz - 10...10 % |