LB28-G1 Ocal-Blue Type LB Conduit Body With Cover, 3/4 in Hub, Form 8 Form, 8 cu-in Capacity, Iron, PVC Coated
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- LB28-G1
- UPC:
- 704508002176
- Item #:
- 236820
LB28-G1 Ocal-Blue Type LB Conduit Body With Cover, 3/4 in Hub, Form 8 Form, 8 cu-in Capacity, Iron, PVC Coated
- MFR #:
- LB28-G1
- UPC:
- 704508002176
- Item #:
- 236820
| Catalog Number | LB28-G1 |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | OCAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Act As Pull Outlets for Conductors Being Installed |
| Color | Dark Gray |
| Finish | PVC Coated |
| Form | Form 8 |
| Hub Size | 3/4 in , 21 mm |
| Material | Iron |
| Special Features | The Conduit Body and Cover are Double Coated with a Nominal .002 In. Blue Urethane on Both The Interior and Exterior, Before PVC Coating is Applied |
| Standard | UL E2969 |
| UPC | 704508002176 |
| GTIN | 00704508002176 |
| Item Type | Form 8 Conduit Body |
| Length | 5.56 in |
| Width | 1.56 in |
| Height | 2.44 in |