C57-G Ocal-Blue Type-C Conduit Body With Cover, 1-1/2 in Hub, Form 7 Form, 26.4 cu-in Capacity, Iron, Hot Dipped Galvanized/PVC Coated
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- C57-G
- UPC:
- 704508358754
- Item #:
- 23621
C57-G Ocal-Blue Type-C Conduit Body With Cover, 1-1/2 in Hub, Form 7 Form, 26.4 cu-in Capacity, Iron, Hot Dipped Galvanized/PVC Coated
- MFR #:
- C57-G
- UPC:
- 704508358754
- Item #:
- 23621
Manuals & Documentation
| Catalog Number | C57-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Act As Pull Outlets for Conductors that are Stiff, Due to Large Size or Type of Insulation |
| Color | Dark Gray |
| Finish | PVC Coated |
| Form | Form 7 |
| Hub Size | 1-1/2 in , 41 mm |
| Material | Iron |
| Special Features | The Conduit Body and Cover are Double Coated with a Nominal .002 In. Blue Urethane on Both The Interior and Exterior, Before PVC Coating is Applied |
| Standard | UL E2969, CSA |
| UPC | 704508358754 |
| GTIN | 00704508358754 |
| Item Type | Form 7 Conduit Body |
| Length | 8.60 in |
| Width | 2.45 in |
| Height | 2.6 in |