XS630B1PBL2 OsiSense XS6 Series Cylindrical Fixed Form Proximity Sensor, Inductive, PNP/Discrete Output, 1NC Contact, 12 to 48 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS630B1PBL2
- UPC:
- 785901521204
- Item #:
- 233885
XS630B1PBL2 OsiSense XS6 Series Cylindrical Fixed Form Proximity Sensor, Inductive, PNP/Discrete Output, 1NC Contact, 12 to 48 V DC
- MFR #:
- XS630B1PBL2
- UPC:
- 785901521204
- Item #:
- 233885
This XS cylindrical (M30 thread) inductive proximity sensor has a PPS sensing face and a nickel plated brass case. It has a supply voltage of 12V to 48V DC. This general purpose threaded cylindrical inductive proximity sensor is flush mountable and has an increased sensing range. It is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its outer thread and twin nuts. Corrosion-resistant and non-magnetic nickel plated brass provides magnetic shielding to the sensor, better accuracy and immunity to magnetic disturbance. It has an annular LED for easy sensor status viewing, setup and troubleshooting. IP65, IP68 and IP69K protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25C) and hot environments (+70C). It features double insulation for better people and system protection from electrical shocks. It is CSA, UL certified.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS630B1PBL2 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Mobile equipment |
| Connector | Cable |
| Control Output | DC 3-WIRE (PNP) - 1 N.C. |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | Output state 1 LED yellow) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | > 0.31...0.59 in (> 8...15 mm) |
| Sensor | 62 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | METAL |
| Standard | IP68 double insulation conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 12...48 V DC reverse polarity protection |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=869958&lang=en-us |
| UPC | 785901521204 |
| GTIN | 03389110146639 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Cylindrical M30 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT, CORROSION RESISTANT AND SUBMERSIBLE (INDOOR/OUTDOOR) |
| Operating Temperature | -25-70 A Degrees C |