L-24-120-9-L Catamount 120 1-Piece Heavy Duty Cable Tie, 24.9 in L x 0.3 in W x 0.08 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-24-120-9-L
- UPC:
- 728494912745
- Item #:
- 230700
L-24-120-9-L Catamount 120 1-Piece Heavy Duty Cable Tie, 24.9 in L x 0.3 in W x 0.08 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- L-24-120-9-L
- UPC:
- 728494912745
- Item #:
- 230700
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-24-120-9-L |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494912745 |
| GTIN | 00728494912745 |
| Item Type | Heavy Duty |
| Length | 24.9 in , 632 mm |
| Width | 0.3 in , 7.6 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 534 newtons |
| Thickness | 0.08 in , 2 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall L-24-120-9-L|Panduit S24-120-L|ThomasBett L-24-120-9-L |