XZCPA1141L2 OsiSense XZ XZ Series Screw-On Pre-Wired Connector, 250 V AC/300 V DC, 4-Pin M12 Jack End Connection, 6.56 ft L, (4) 0.34 sq-mm Conductor, PVC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XZCPA1141L2
- UPC:
- 785901769132
- Item #:
- 225257
XZCPA1141L2 OsiSense XZ XZ Series Screw-On Pre-Wired Connector, 250 V AC/300 V DC, 4-Pin M12 Jack End Connection, 6.56 ft L, (4) 0.34 sq-mm Conductor, PVC
- MFR #:
- XZCPA1141L2
- UPC:
- 785901769132
- Item #:
- 225257
This pre-wired connector is part of the XU range, an offer of photo-electric sensors. It is an elbowed M12, 4-pin, female connector. Its features a PVC cable of 2m and a stainless steel clamping ring. This accessory is suitable for XUK2, XUK8 and XUK9 sensors, food and beverage processing series.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XZCPA1141L2 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 4 |
| Connection | Straight female connector M12, 4 pins |
| Enclosure | IP69K |
| Mounting | Screw |
| Special Features | IP69K |
| Standard | IP69K |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=877980&lang=en-us |
| UPC | 785901769132 |
| GTIN | 03389119021449 |
| Item Type | Application;Cabling accessory;Pre-wired connectors |
| Size | 2M |
| Operating Temperature | -25-85 A Degrees C STATIC |
| Voltage Rating | 250 V AC-300 V DC |