L-14-40-9-C Catamount 40 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 14.287 in L x 0.14 in W x 0.045 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-14-40-9-C
- UPC:
- 728494933153
- Item #:
- 223842
L-14-40-9-C Catamount 40 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 14.287 in L x 0.14 in W x 0.045 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- L-14-40-9-C
- UPC:
- 728494933153
- Item #:
- 223842
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-14-40-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| UPC | 728494933153 |
| GTIN | 00728494933153 |
| Item Type | Intermediate |
| Length | 14.287 in , 362.9 mm |
| Width | 0.14 in , 3.56 mm |
| Tensile Strength | 40 pounds , 178 newtons |
| Thickness | 0.045 in , 1.13 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall L-14-40-9-C|Catamount L-14-40-9-C|Ideal 17-M100N-C|Panduit PLT4I-C|Panduit S15-40-C|Qualtek 17-I370N-C|ThomasBett L-14-40-9-C|Tyton T40L9C2 |