L-8-40-9-C Catamount 40 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 8.9 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-8-40-9-C
- UPC:
- 728494918402
- Item #:
- 223840
L-8-40-9-C Catamount 40 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 8.9 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- L-8-40-9-C
- UPC:
- 728494918402
- Item #:
- 223840
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-8-40-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494918402 |
| GTIN | 00728494918402 |
| Item Type | Intermediate |
| Length | 8.9 in , 225 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 40 pounds , 178 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.27 mm |
| Cross Reference Products | 3M 53172|3M 53223|3M CT8NT18-C|ABBInstall 13-2402|ABBInstall L-8-18-9-C|ABBInstall L-8-40-9-C|ABBInstall TY20018100|ABBInstall TY232M|ABBInstall TY5232M|Avery 8385 |