L-14-50-0-C Catamount 50 Series 1-Piece Standard Cable Tie, 14.6 in L x 0.18 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-14-50-0-C
- UPC:
- 728494912400
- Item #:
- 223835
L-14-50-0-C Catamount 50 Series 1-Piece Standard Cable Tie, 14.6 in L x 0.18 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-14-50-0-C
- UPC:
- 728494912400
- Item #:
- 223835
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-14-50-0-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| UPC | 728494912400 |
| GTIN | 00728494912400 |
| Item Type | General Purpose |
| Length | 14.6 in , 371 mm |
| Width | 0.18 in , 4.6 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06204|3M 6204|3M 6274|3M CT15BK50-C|ABBInstall 13-264|ABBInstall L14500|ABBInstall L-14-50-0-C|ABBInstall TY28MX|ABBInstall TY528MX|Amprobe 16047740 |