Discontinued
TT-7-30-9-L Catamount Twist Tail Cable Tie, 7.1 in L x 0.186 in W x 0.054 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TT-7-30-9-L
- UPC:
- 728494145648
- Item #:
- 219194
Discontinued
TT-7-30-9-L Catamount Twist Tail Cable Tie, 7.1 in L x 0.186 in W x 0.054 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- TT-7-30-9-L
- UPC:
- 728494145648
- Item #:
- 219194
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TT-7-30-9-L |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Bend again and twist motion |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Designed for quick, easy, tool-less installation. After installing, remove excess tail with a simple bend |
| UPC | 728494145648 |
| GTIN | 00728494145648 |
| Item Type | Twist Tail |
| Length | 7.1 in , 180 mm |
| Width | 0.186 in , 4.7 mm |
| Tensile Strength | 30 pounds , 133 newtons |
| Thickness | 0.054 in , 1.37 mm |