WPP40 Lumark Multi-Tap Borosilicate Standard Outdoor Wall Pack, Metal Halide Lamp, 400 W Fixture, 120/208/240/277 V AC, Bronze Polyester Powder Coated Housing
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- WPP40
- UPC:
- 080083786732
- Item #:
- 219069
WPP40 Lumark Multi-Tap Borosilicate Standard Outdoor Wall Pack, Metal Halide Lamp, 400 W Fixture, 120/208/240/277 V AC, Bronze Polyester Powder Coated Housing
- MFR #:
- WPP40
- UPC:
- 080083786732
- Item #:
- 219069
Manuals & Documentation
| Catalog Number | WPP40 |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Lumark |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Color | Bronze |
| Lamp Type | Pulse Start Metal Halide |
| Light Technology | Review |
| Mounting | Wall |
| Special Features | Rugged die-cast aluminum housing and door in bronze powder-coat paint |
| Standard | UL/cUL Listed - Wet Location;IP66 Rated;40 Degree C Ambient Temperature Rating;ARRA Compliant;Title 20 Compliant;EISA Compliant;LM79/LM80 Compliant;DLC Premium;BAA Compliant |
| UPC | 080083786732 |
| GTIN | 00080083786732 |
| Item Type | Wall Mount |
| Length | 19.25 in |
| Width | 10.625 in |
| Height | 15.125 in |
| Voltage Rating | 120, 208, 240, 277V 50/60 Hz Electronic |
| Wattage | 400W |