Jiffy Clip, Medium Duty, One Hole strap, Fits 2" EMT Conduit, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- MED85
- UPC:
- 784610561853
- Item #:
- 212205
Jiffy Clip, Medium Duty, One Hole strap, Fits 2" EMT Conduit, Zinc Plated
- MFR #:
- MED85
- UPC:
- 784610561853
- Item #:
- 212205
Manuals & Documentation
| Catalog Number | MED85 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 2" EMT. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Snap-on design for ease of installation. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610561853 |
| GTIN | 00784610561853 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 4.000" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.250" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 2.370" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 2.37" x 1.25" x 4.00" |
| Thickness | 0.090" IN |
| Trade Size | 2.000" IN |