Jiffy Clip, Medium Duty, One Hole strap, Fits 1" Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- MED60
- UPC:
- 784610561600
- Item #:
- 212199
Jiffy Clip, Medium Duty, One Hole strap, Fits 1" Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR #:
- MED60
- UPC:
- 784610561600
- Item #:
- 212199
Manuals & Documentation
| Catalog Number | MED60 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1" Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Snap-on design for ease of installation. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610561600 |
| GTIN | 00784610561600 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 2.70" |
| Width | 0.88" |
| Height | 1.35" |
| Size | 1.35" x 0.88" x 2.70" |
| Thickness | 0.080" |
| Trade Size | 1" |