Jiffy Clip, Medium Duty, One Hole strap, Fits 1/2" Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- MED40
- UPC:
- 784610561402
- Item #:
- 212194
Jiffy Clip, Medium Duty, One Hole strap, Fits 1/2" Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR #:
- MED40
- UPC:
- 784610561402
- Item #:
- 212194
Manuals & Documentation
| Catalog Number | MED40 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1/2" Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Snap-on design for ease of installation. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610561402 |
| GTIN | 00784610561402 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 1.850" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.880" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.900" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 0.90" x 0.88" x 1.85" |
| Thickness | 0.080" IN |
| Trade Size | 0.500" IN |