XU2M18MB230KR OsiSense XU Singlemode Photoelectric Sensor Receiver, Cylindrical Shape, 15 to 20 m, Infrared Sensing Beam, 20 ms Response, Solid State 1NC Output
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XU2M18MB230KR
- Item #:
- 206982
XU2M18MB230KR OsiSense XU Singlemode Photoelectric Sensor Receiver, Cylindrical Shape, 15 to 20 m, Infrared Sensing Beam, 20 ms Response, Solid State 1NC Output
- MFR #:
- XU2M18MB230KR
- Item #:
- 206982
photo-electric sensor - XU2 - receiver - Sn 15m - 24..240VAC/DC - 1/2"
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XU2M18MB230KR |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Application | GENERAL PURPOSE SINGLE MODE |
| Connection | 1 male connector 1/2"20 UNF, 3 pins |
| Enclosure | IP67 CONFORMING TO IEC 60529,NICKEL PLATED BRASS |
| Operating Cycles | <= 25 Hz |
| Output | 1 NC;Discrete;Solid state |
| Sensing Range | 15-15 M THRU BEAM NEED A TRANSMITTER,> 16.4...49.21 FT (> 5...15 M) |
| Special Features | Instability 1 LED red);output state 1 LED yellow) |
| Standard | CE-CSA-UL,IP67 IEC 60529 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=871948&lang=en-us |
| GTIN | 03389110883138 |
| Item Type | General purpose single mode;Thru beam;Cylindrical M18;Photo-electric sensor receiver |
| Size | 0.71 |
| Operating Temperature | -25-55 A Degrees C |
| Voltage Rating | 24...240 V AC/DC |