Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 3" EMT or 3" Rigid/IMC, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 7B
- UPC:
- 784610120074
- Item #:
- 204858
Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 3" EMT or 3" Rigid/IMC, Zinc Plated
- MFR #:
- 7B
- UPC:
- 784610120074
- Item #:
- 204858
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 7B |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 3 |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610120074 |
| GTIN | 00784610120074 |
| Item Type | Conduit Hanger |
| Length | 1.250" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 3.450" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 4.900" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 4.90" x 3.45" x 1.25" |