XUB1ANBNM12 OsiSense XU XUB Series Single Mode Photoelectric Sensor, Cylindrical Shape, 4 m, Infrared Sensing Beam, 1 ms Response, NPN 1NC Output
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XUB1ANBNM12
- UPC:
- 785901678809
- Item #:
- 199520
XUB1ANBNM12 OsiSense XU XUB Series Single Mode Photoelectric Sensor, Cylindrical Shape, 4 m, Infrared Sensing Beam, 1 ms Response, NPN 1NC Output
- MFR #:
- XUB1ANBNM12
- UPC:
- 785901678809
- Item #:
- 199520
This design 18 single mode (reflex system) photo-electric sensor has a PBT case. It has a supply voltage of 12V to 24V DC. This mono-mode cylindrical photoelectric sensor has a plastic body, is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its outer thread and twin nuts. It has VALOX PBT high strength case ideal for high temperature environments and PMMA scratch-resistant lens for maximum sensor durability. 1 LED display allows to identify status of the sensor. IP65, IP67 and IP69K protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25C) and hot environments (+55C). It has a standard M12 connector, compatible with all existing market sensor cabling. It provides double insulation for better people and system protection from electrical shocks. It is CSA and UL certified.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XUB1ANBNM12 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Unknown |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Enclosure | IP65 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529-IP67 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529-IP69K DOUBLE INSULATION CONFORMING TO DIN 40050,PBT |
| Operating Cycles | <= 500 Hz |
| Output | NPN;1 NC;Discrete;Solid state |
| Sensing Range | 4-4 M REFLEX NEED REFLECTOR XUZC50,> 3.28...16.4 FT (> 1...5 M) |
| Special Features | 1 LED yellow)output state |
| Standard | CE-UL-CSA,IP67 DOUBLE INSULATION IEC 60529-IP65 DOUBLE INSULATION IEC 60529-IP69K DOUBLE INSULATION DIN 40050 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=872676&lang=en-us |
| UPC | 785901678809 |
| GTIN | 03389110148633 |
| Item Type | General purpose single mode;Reflex;Cylindrical M18;Photo-electric sensor |
| Size | 0.71 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR) |
| Operating Temperature | -25-55 A Degrees C |
| Voltage Rating | 12...24 V DC reverse polarity protection |