Discontinued
R600PIV Dimmer Switch, 120 VAC, 1 Pole, Ivory
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- R600PIV
- UPC:
- 785007045697
- Item #:
- 199379
Discontinued
R600PIV Dimmer Switch, 120 VAC, 1 Pole, Ivory
- MFR #:
- R600PIV
- UPC:
- 785007045697
- Item #:
- 199379
| Catalog Number | R600PIV |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Actuator | Knob |
| Application | Residential/Commercial |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | Slimmer design, easy to grip knob, illuminates |
| Standard | UL listed |
| UPC | 785007045697 |
| GTIN | 00785007045697 |
| Item Type | Dimmer |
| Size | 4.25" |
| Operating Temperature | 100000 |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage | 600W |