LTC125-TB Industrial Grade Type B Liquid Tight Flexible PVC Conduit, 1-1/4 inch diameter, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- LTC125-TB
- UPC:
- 786210789576
- Item #:
- 195656
LTC125-TB Industrial Grade Type B Liquid Tight Flexible PVC Conduit, 1-1/4 inch diameter, Black
- MFR #:
- LTC125-TB
- UPC:
- 786210789576
- Item #:
- 195656
Manuals & Documentation
| Catalog Number | LTC125-TB |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | T&B IND FITTING |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Machine Tools, Motor Hookups, Food Processing Equipment, Extensions from Wire Ways, and Sensor and Micro Switch Wiring Found In Control Consoles |
| Color | Black |
| Material | PVC |
| Special Features | The Smooth Inner Surface Ensures that Cables and Conductors Can Be Fed Through Very Easily |
| Standard | UL E95745, CSA |
| UPC | 786210789576 |
| GTIN | 00786210789576 |
| Item Type | Liquidtight Flexible Non-Metallic Conduit |
| Length | 30.5 m |
| Inside Diameter | 35.1 mm |
| Outside Diameter | 42.2 mm |
| Trade Size | 1-1/4 in |
| Voltage Rating | 600 V |