L-7-50MH-0-C Catamount Integrated Mounting Hole Cable Tie, 7 in L x 0.18 in W x 0.053 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-7-50MH-0-C
- UPC:
- 728494916606
- Item #:
- 191488
L-7-50MH-0-C Catamount Integrated Mounting Hole Cable Tie, 7 in L x 0.18 in W x 0.053 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR #:
- L-7-50MH-0-C
- UPC:
- 728494916606
- Item #:
- 191488
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-7-50MH-0-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494916606 |
| GTIN | 00728494916606 |
| Item Type | Intergrated Mounting Hole |
| Length | 8.1 in , 205.70 mm |
| Width | 0.18 in , 4.6 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 220 newtons |
| Thickness | 0.053 in , 1.35 mm |
| Cross Reference Products | 3M 6205|3M 6275|3M CT8BK50S-C|ABBInstall L-7-50MH-0-C|ABBInstall TY535MX|Avery 8318|Burndy CT50175MH10C0|Catamount L-7-50MH-0-C|Dennison 8318|Gardner 48-308MTG |