XS612B1MAL2 OsiSense XS Proximity Sensor, Inductive, 1NO Contact, 24 V DC/240 V AC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS612B1MAL2
- UPC:
- 785901412915
- Item #:
- 191236
XS612B1MAL2 OsiSense XS Proximity Sensor, Inductive, 1NO Contact, 24 V DC/240 V AC
- MFR #:
- XS612B1MAL2
- UPC:
- 785901412915
- Item #:
- 191236
inductive sensor, XS6, M12, L53 mm, brass, Sensing 4 mm, 24 to 240 VAC/DC, 2 meter cable
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS612B1MAL2 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connector | Cable |
| Control Output | AC/DC 2-WIRE (UNIVERSAL) - 1 N.O. |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | Output state 1 LED yellow) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | > 0.1...0.16 in (> 2.5...4 mm) |
| Sensor | 53 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | METAL |
| Standard | IP68 double insulation conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=869638&lang=en-us |
| UPC | 785901412915 |
| GTIN | 03389110147216 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Cylindrical M12 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT, CORROSION RESISTANT AND SUBMERSIBLE (INDOOR/OUTDOOR) |
| Operating Temperature | -25-70 A Degrees C |