Limit switch lever, 9007, arm 3in c
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007EA18
- UPC:
- 785901870333
- Item #:
- 190740
Limit switch lever, 9007, arm 3in c
- MFR #:
- 9007EA18
- UPC:
- 785901870333
- Item #:
- 190740
LIMIT SWITCH LEVER ARM 3IN C
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 9007EA18 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Cast zinc spring return roller lever 3-3 in - - |
| Application | 9007AW-9007C,9007C,HEAVY DUTY |
| Special Features | 1 nylon outside roller 0.75 in 0.25 in |
| UPC | 785901870333 |
| GTIN | 00785901870333 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 3.00 INCHES 0.75 X 0.25 INCHES |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -20-185 A Degrees F |