Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1/2" EMT or 3/8 to 1/2" Rigid/IMC, Hanger-Type 304 Stainless Steel, Bolt and Nut-Type 18-8 Stainless Steel
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 0SB
- UPC:
- 784610152006
- Item #:
- 182100
Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1/2" EMT or 3/8 to 1/2" Rigid/IMC, Hanger-Type 304 Stainless Steel, Bolt and Nut-Type 18-8 Stainless Steel
- MFR #:
- 0SB
- UPC:
- 784610152006
- Item #:
- 182100
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 0SB |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Color | Silver |
| Finish | No additional finish |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 3 |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610152006 |
| GTIN | 00784610152006 |
| Item Type | Conduit Hanger |
| Length | 0.750" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.950" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 1.820" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 1.80" x 0.75" x 0.95" |