Discontinued
8910DPA12V04 Type DPA Definite Purpose Contactor, 277 V AC V Coil, 20 A, 2NO Contact, 2 Poles
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- 8910DPA12V04
- UPC:
- 785901024293
- Item #:
- 18159
Discontinued
8910DPA12V04 Type DPA Definite Purpose Contactor, 277 V AC V Coil, 20 A, 2NO Contact, 2 Poles
- MFR #:
- 8910DPA12V04
- UPC:
- 785901024293
- Item #:
- 18159
CONTACTOR 600VAC 20AMP DPA +OPTIONS
Features
- Discontinued
| Catalog Number | 8910DPA12V04 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | Square D by Schneider Electric |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | IDEAL FOR HEATING, AIR CONDITIONING, REFRIGERATION, DATA PROCESSING AND FOOD SERVICE EQUIPMENT. |
| Coil Voltage | 277 V AC 60 HZ,600 V AC |
| Connection | BINDER HEAD-QUICK CONNECT TERMINALS |
| Contact Configuration | 2 NO |
| Contact Rating | 20 A |
| Mounting | Panel Mount |
| Phase | 1 |
| Special Features | 3-3 HP 230 V AC, 1 PHASE-1.5-1.5 HP 115 V AC, 1 PHASE |
| Standard | UL RECOGNIZED-CSA |
| UPC | 785901024293 |
| GTIN | 00785901024293 |
| Item Type | DEFINITE PURPOSE CONTACTOR |
| Size | 2P |