Top Seller
TP26W TradeMaster 1-Port Standard Wall Plate, 1 Gangs, 2-15/16 in W x 4.7 in H, Thermoplastic, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- TP26W
- UPC:
- 785007275117
- Item #:
- 179114
Top Seller
TP26W TradeMaster 1-Port Standard Wall Plate, 1 Gangs, 2-15/16 in W x 4.7 in H, Thermoplastic, White
- MFR #:
- TP26W
- UPC:
- 785007275117
- Item #:
- 179114
The TradeMaster thermoplastic 1-gang decorator wall plate provides maximum durability in plastic wall plates. Self-extinguishing nylon construction makes these wall plates virtually unbreakable. They are 3/16 of an inch higher and wider than typical plastic wall plates - not enough to be apparent to the eye, but the extra size cuts cost by reducing dry wall rework.
| Catalog Number | TP26W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 1 |
| Special Features | Molded of rugged, indestructible self extinguishing nylon |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007275117 |
| GTIN | 00785007275117 |
| Item Type | Wall Plate |
| Size | 4.7 in |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .35 in |
| Cross Reference Products | Bryant N1301D|Bryant NP26W|EatonWD 2151W|EatonWD 2151W-BOX|EatonWD 5151W|EatonWD 5151W-BOX|Enerlites 8831-W|GCWaldom 30-1010|GCWaldom 30-1010-BU|GCWaldom 45-5974-BU |