50SV43A Dry Sealed Buck and Boost Transformer, 240/480 V AC Primary, 12/24 VAC Secondary, 0.05 kVA, 60 Hz, 1 Phase
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- 50SV43A
- UPC:
- 785901876014
- Item #:
- 172251
50SV43A Dry Sealed Buck and Boost Transformer, 240/480 V AC Primary, 12/24 VAC Secondary, 0.05 kVA, 60 Hz, 1 Phase
- MFR #:
- 50SV43A
- UPC:
- 785901876014
- Item #:
- 172251
A Buck and Boost Transformer can be configured into a autotransformer or isolating transformer. The enclosure has no openings, making resin-filled transformers ideal for use indoor or outdoor where airborne particles or contaminants could be detrimental to operation. The core-and-coil assembly is embedded in an epoxy resin compound and wall mounted for increased protection. SE leads the industry in suppling low voltage general purpose transformers and provide an 18 month warranty on their product. Their electrical characteristics have been vetted and verified to adhere to the data sheet by the Underwriters Laboratories (UL).
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 50SV43A |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | SQUARE D |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Primary Voltage | 120 x 240 V |
| Secondary Voltage | 12/24 V |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=456015&lang=en-us |
| UPC | 785901876014 |
| GTIN | 00785901876014 |
| Item Type | Buck and Boost Transformer |