9375-FR Ceiling Box, 4 Cubic Inches, Round
- MFR:
- Allied Moulded Products
- MFR #:
- 9375-FR
- UPC:
- 085339792918
- Item #:
- 171656
9375-FR Ceiling Box, 4 Cubic Inches, Round
- MFR #:
- 9375-FR
- UPC:
- 085339792918
- Item #:
- 171656
14.0 Cu. In. 4 dia. round fan support box for use with nonmetallic sheathed cable - 1/2 deep base with side cube wiring capacity, fan/fixture screws for joist mounting, ground screw - New and old work residential construction 2 HR fire resistive walls and ceilings (70 lbs. fan support and 110 lbs. fixture support) - Polycarbonate - thermoplastic box - Size: Depth=3 13/16, Dia=4 - Mount with Bottom mount
| Catalog Number | 9375-FR |
| Manufacturer | Allied Moulded Products |
| Brand | Allied Moulded Products |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | New and old work residential construction 2 HR fire resistive walls and ceilings (70 lbs. fan support and 110 lbs. fixture support) |
| Cable Entry | Four molded-in Speed Klamps with two 1/2" knockouts |
| Color | Black |
| Construction | Injection molded |
| Cubic Capacity | 14.0 |
| Insulation | Nonconductive nonmetallic |
| Knockouts | Yes |
| Material | Polycarbonate - thermoplastic box |
| Mounting | Bottom Mount |
| Special Features | 1/2" deep base with side cube wiring capacity, fan/fixture screws for joist mounting, ground screw |
| Standard | UL 514 C |
| UPC | 085339792918 |
| GTIN | 00085339792918 |
| Item Type | 4" dia. round fan support box for use with nonmetallic sheathed cable |
| Size | Depth=3 13/16", Dia=4" |