XJG64-G Ocal Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 2 in, For Use With Rigid/EMT Conduits, Malleable Iron, PVC Coated/Zinc Plated
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- XJG64-G
- UPC:
- 704508417727
- Item #:
- 168837
XJG64-G Ocal Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 2 in, For Use With Rigid/EMT Conduits, Malleable Iron, PVC Coated/Zinc Plated
- MFR #:
- XJG64-G
- UPC:
- 704508417727
- Item #:
- 168837
| Catalog Number | XJG64-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Allows for the Contraction and Expansion of a Conduit Run Without Reducing the Mechanical or Bonding Integrity of the Raceway |
| Color | Gray |
| Material | Iron with Zinc Plating |
| Special Features | No Disassembly Necessary to Install |
| Standard | UL E23018 |
| UPC | 704508417727 |
| GTIN | 00704508417727 |
| Item Type | Expansion Coupling |
| Length | 11.25 in , 285.75 mm |
| Outside Diameter | 3.86 in , 98.04 mm |
| Trade Size | 2 in , 53 mm |