Jiffy Clip, Medium Duty, One Hole strap, Fits 1/2" EMT Conduit, Type 304 Stainless Steel
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- MED30SS
- UPC:
- 784610551304
- Item #:
- 16737
Jiffy Clip, Medium Duty, One Hole strap, Fits 1/2" EMT Conduit, Type 304 Stainless Steel
- MFR #:
- MED30SS
- UPC:
- 784610551304
- Item #:
- 16737
Manuals & Documentation
| Catalog Number | MED30SS |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1/2" EMT. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | No additional finish |
| Material | Type 304 Stainless Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Snap-on design for ease of installation. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610551304 |
| GTIN | 00784610551304 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 1.700" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.880" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.800" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 0.80" x 0.88" x 1.70" |
| Thickness | 0.080" IN |
| Trade Size | 0.500" IN |